antarktika’da-ilk-kez-kus-gribi-tespit-edildi

Antarktika’da ilk kez kuş gribi tespit edildi

Antarktika'da ilk kez kuş gribi tespit edildi

Bilim insanları Antarktika ana karasında ilk kez H5N1 kuş gribi virüsü ile karşılaştı. İki ölü martıda tespit edilen virüsün penguen kolonilerine sıçramasından endişe ediliyor.

Bilim insanları, kuş gribinin ilk kez Antarktika ana karasına ulaştığını doğruladı.
H5N1 virüsü, Antarktika yarımadasındaki Arjantin araştırma istasyonu Primavera Üssü yakınlarında “skua” diye bilinen iki ölü martıda bulundu.
Antarktika Araştırmaları Bilimsel Komitesi’nin verilerine göre, yine Antarktika yarımadasında kahverengi martı, güney kutup martısı ve yosun martısında şüpheli vakalar rapor edildi.
İspanyol hükümeti bir raporunda, “Bu keşif, yüksek derecede patojenik kuş gribi virüsünün, onu diğer kıtalardan ayıran mesafeye ve doğal engellere rağmen ilk kez Antarktika’ya ulaştığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Bunlar kıtada teyit edilen ilk vakalar ve bu da virüsün bölgede göçmen kuşlar aracılığıyla yayıldığını gösteriyor.
H5N1 salgını 2021’den bu yana dünya çapında milyonlarca yabani kuşu öldürdü ve Okyanusya hariç her kıtaya yayıldı.
Kuş gribi, geçen yıl Ekim ayında Antarktika’nın altındaki adalarda rapor edilmişti.
Bilim insanlarının endişeleri gerçekleşti ve virüs ana karada da yayıldı.
Araştırmacılar virüs penguen kolonilerinde kitlesel ölüm olaylarına neden olmaya başlarsa, modern zamanların en büyük ekolojik felaketlerinden birinin sinyali olabileceğini söylüyor.
Bilim insanları, virüsün yayılmasını sınırlamak için bir dizi yaban hayatı alanının turistlere kapatılmasına rağmen, yayılmasını durdurmak için çok az şey yapılabileceğini söyledi.
Yaban hayatındaki bulaşmayı sınırlamak için ne yazık ki yapılacak bir şey kalmadı. Bu nedenle salgının doğal olarak çözülmesi gerekiyor.
Kuş gribi, influenza A virüsünün varyantının neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kuşlardan insanlara doğrudan bulaşabilir.
Virüsün 15 farklı türü bulunuyor ve H5N1 türünün insanları etkilediği biliniyor.
İnsanlar, enfekte canlı kuşlarla yakın temas halinde olursa kuş gribine yakalanabilir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir