asel-i-musafaa’yi-bulursan-15-yas-genclesirsin-(ntv-tarih)

Asel-i Musafaa’yı bulursan 15 yaş gençleşirsin (NTV Tarih)

Asel-i Musafaa'yı bulursan 15 yaş gençleşirsin (NTV Tarih)

Genç kalmak ve gençleşmek yüzyıllardır insanlığın uğraştığı temel sorun. Günümüzde yüzlerce formül ve bitki ile bu uğurda zaman harcanıyor. Lokman Hekim’in yakından ilgilendiği bu gençleşme iksirleri için NTV Tarih arşivlerine baktık. Lokman Hekim’in formülü, sürekli bitki ve bazı ilginç malzemelerle gençlik önerenlere, farklı seçenak olabilir. Hoş ve tatlı bir üslupla tarif edilen karışım, 15 yaşa dönmeyi vaatediyor. Bu arada Asel-i musaffa, süzme beyaz bal ve kilosu yüksek fiyata satılıyor.(İçerik ve görseller DYG teliflidir)

Gençleşmek isteyenlere geçmişten gelen bir formül yardımcı olabilir. Lokman Hekim’den Necdet Sakaoğlu’nun artardığı bitkisel karışım, 15 yaşa döndürmeyi amaçlıyor. NTV Tarih Dergisi arşivinde yer alan ve bu konuyla ilgilenenlere, geçmişteki gençlik arayışı hakkında bilgi verecek formül şöyle: 

İşbu macunun hassası bedende olan şeyleri ve yelleri sürer, çıkarır. Ve belde olan yelleri ve kuluncu def’eder ve kabzı açar ve balgamı, safrayı çıkarır. Bedene sıhhat verir. Ve nice yıllar erlikten kalmış kimseleri ve oğuldan ve kızdan kalmış avretleri on beş yaşındaki adama döndürür. Nâfi ve mücerrebdir.

Sinemaki: 20 dirhem Günlük: 7 dirhem Revandiçini: 5 dirhem Çörekotu: 5 dirhem Darçîn: 5 dirhem Aksakız: 12 dirhem Cûb-i çimenî: 5 dirhem Mahmudiye: 5 dirhem Tevrid: 2 dirhem Hindistan cevizi: 2 dirhem Zencebil: 26 dirhem Beyaz biber: 1 dirhem Kakule: 2 dirhem Asel-i musaffa: 225 dirhem İşbu aseli tencereye koyub azıcık kaynadıp köpüğünü alıp ondan indiresin. Parmak dayanacak kadar oldukta eczaları döküp karıştırıp kâseye koyup akşam ve sabah birer dirhem mikdarı istifade oluna vesselâm. Not: 1 dirhem 3,2 gr. Asel-i musaffa: Süzme beyaz bal

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir