implant-tedavisinde-vida-beynine-saplandi:-yanlis-tedavi-hayatini-karartti

İmplant tedavisinde vida beynine saplandı: Yanlış tedavi hayatını kararttı

İmplant tedavisinde vida beynine saplandı: Yanlış tedavi hayatını kararttı

Bursa’da implant tedavisi sırasında vida çene kemiğine saplanan Ramazan Yılmaz’ın hayatı karardı. Yılmaz’ın hayatı saatler süren ameliyat sonrası normale dönerken, olay ABD’deki dergilere de konu oldu.

Bursa’da yaşayan Ramazan Yılmaz (40), dişlerindeki ağrılar nedeniyle Nilüfer ilçesindeki özel bir kliniğe gitti.
Muayeneyi yapan doktor A.D., Yılmaz’ın dişlerinin sallandığını ve bu yüzden çekilmesi gerektiğini söyledi.
Çekilen dişlerin yerine ise implant yapılmasını önerdi.
İddiaya göre; tedavi sırasında çene kemiğini delen diş, Yılmaz’ın kafatasına saplandı.
Yılmaz, acılar içinde baygınlık geçirirken Doktor A.D. röntgen çekerek vidanın beyne saplandığını tespit etti ve hastasını özel aracıyla hastaneye bıraktı.
Hastanede çekilen tomografi sonrası gözlerine inanamayan doktorlar, 2 çocuk babası adamı hemen ameliyata aldılar.
Saatlerce süren operasyon sonrası hayata tekrar dönen Yılmaz, günlerce taburcu olmayı bekledi.
Yılmaz, kendisine yanlış müdahale yapan diş hekimini aradığında ise ikinci bir şoku yaşadı.
Yaptığı ödemenin iadesini isteyen Yılmaz’a doktor tarafından ret cevabı gelince Yılmaz, yargının yolunu tuttu.
Başına gelenleri anlatan Yılmaz, “Dişlerimde oluşan rahatsızlık sonrası Nilüfer’de bulunan özel bir diş kliniğine gittim. Orada yapılan incelemeler sonucunda kemik yapımın ince olduğunu, dişlerimin sallandığını ve implant yapılmasını yönünde işlem olacağı hakkında bilgi aldım. Doktor bana kendisinin 24 yıllık hekim olduğunu ve bu alanda uzman olduğunu söyledi. Biz de kendisine güvenerek bu işi ona bıraktık” dedi.
Kendisini uyarmasına rağmen dinlemediğini ifade eden Yılmaz, “Daha sonra dişlerimi çekip, aynı gün implant uygulaması yaparken, işlemde kullandığı cihazın bozuk olduğunu sekreterine söyledi. Bu kez de işlemi eliyle yapmaya başladı. Vidayı yerleştirmeye çalışırken, aşırı yüklendiğini fark ettim. Bunu kendisine söyledim, kemik sesi geldiğini ifade ettim. Fakat bu kez de bana bunun normal olduğunu söyledi. Ama vidayı zorlarken, vida çene kemiğimi delip göz duvarının arkasından beyin omurilik sıvısının olduğu bölgeye saplandı. Ben acıdan dolayı bağırınca röntgen çektirdi” dedi
Doktorun kendisini hastaneye bırakıp kaçtığını iddia eden Yılmaz, “Durumun ciddiyetini anlayınca beni Uludağ Üniversitesi Hastanesinin Acil bölümüne getirip gitti. Burada yapılan inceleme sonrası vidanın beyin omurilik sıvısının olduğu yere saplandığı görüldü. Daha sonra uzman hekimler bir araya gelip, ameliyat için karar aldılar. Ameliyat öncesi bana hayatımı kaybedebileceğimi söylediler. Ben artık çocuklarımla helalleşip vedalaştım. Çok şükür ameliyattan sağ salim çıktım. Bu süreçlerde diş hekimi hiç bir zaman yanımda olup mağduriyetimi gidermedi, hatta ödediğim ücreti dahi geri iade etmedi. Üstüne üstelik benimle dalga geçer gibi konuştu. Bunların hepsi belgeli. Ben yetkililerden devlet büyüklerimizden bu konuyla ilgilenilmesini istiyorum. Benim iki çocuğum var. Bana bir şey olsaydı bunların hesabını kim verecekti ? Şimdi dava sürecine girdik. Kendisinden şikayetçi oldum” diye konuştu.
Öte yandan, kendisine yönelik suçlamalara daire konuşan doktor A.D., “Tıbbi bir komplikasyondan dolayı böyle bir olay gerçekleşti. Kendisi benimle ilgili bu konuda yasal yollara başvuru yaptı, fakat benim böyle bir tavrım olmadı” ifadelerini kullandı.
Yılmaz’ı sağlığına kavuşturan doktorların başarılı ameliyatı, Amerika’da literatüre girip dergilere konu oldu

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir