nihal-candan’in-hastaligi-anoreksiya-nedir?-iste-anoreksiya-belirtileri

Nihal Candan’ın hastalığı anoreksiya nedir? İşte anoreksiya belirtileri

Nihal Candan'ın hastalığı anoreksiya nedir? İşte anoreksiya belirtileri

Fenomen kardeşlerden Nihal Candan, cezaevinde anoreksiya hastalığına yakalandı, 37 kiloya kadar düştü. Durumunun kötüye gitmesi üzerine tedavisine cezaevinde devam edilemeyeceği yönünde rapor verilen Nihal Candan, tahliye edildi. Basında geniş yankı bulan haber ardından anoreksiya ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Nihal Candan’ın hastalığı anoreksiya nedir? İşte anoreksiya belirtileri…

Halk arasında “manken hastalığı” olarak bilinen ve “sıfır beden” olma isteğiyle gelişen anoreksiya nervoza, özellikle genç kızları tehdit ediyor.Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir. Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan anoreksiya nervoza, sadece genç kızlarda değil, genç erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur. Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

ANOREKSİYA BELİRTİLERİ NELER?

Aneroksiya nervoza hastalığının belirtileri fiziksel değişikliklerle birlikte anlaşılır. Kilo almaktan aşırı korkan bireyler, zayıf olmalarına rağmen çok sınırlı bir diyet yapar. Herhangi bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen ciddi oranda kilo kaybı, sürekli tartılmak, bol kıyafetler giyerek zayıflığını saklama, asla yeterince ince olduğuna inanmamak ve kilosu hakkında sürekli endişeye sahip olmak anoreksiya nervozanın belirtileri arasındadır.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir