parkinson-teshisi-icin-sira-disi-yontem

Parkinson teşhisi için sıra dışı yöntem

Parkinson teşhisi için sıra dışı yöntem

Dünya çapında 10 milyon kişinin muzdarip olduğu parkinson hastalığının teşhisi için İsviçre’de yeni bir yöntem geliştirildi. Parkinson hastalarının bazı halüsinasyonlara yatkın olduğunu tespit eden uzmanlar, hastalığı teşhis etmek için sıra dışı bir yöntem geliştirdi.

Parkinson hastalarının beynini yanıltıp, “arkalarında birisi olduğu hissi” yaratıyorlar. Amaçsa hastalık için yeni bir teşhis ve tedavi yöntemi geliştirmek.
İsviçreli bilim insanları beynin kas kontrol mekanizmasını etkileyen Parkinson hastalığının, yeni bir belirtisini tespit ettiklerini açıkladı.
Bilim insanları, “Varlık halüsinasyonu, orada kimse olmamasına karşın arkanızda birisinin olduğunu hissetme halidir. Robotik sistemle, insanlarda bu hissi yarattık. Parkinson hastalarının bu duruma çok daha yatkın olduğunu keşfettik.”  açıklamasında bulundu.
170 Parkinson hastası üzerinde yapılan deneylerde bu kişilerin ortamda bulunan insan sayısını yanlış algıladığı sonucuna varıldı.
Bilim insanları Parkinson belirtilerini yakalamak amacıyla aynı prensiple özel bir sanal gerçeklik testi geliştirdi. Erken teşhis sayesinde hastalığın sinir sisteminde tahribata yol açmadan yavaşlatılabileceği belirtiliyor.
Bu hastalığa yakalanmış kişilerin yaşam süresini artırabileceklerini belirten bilim insanları, “Hastalığı tedavi edemesek bile belirtilerin ortaya çıkma yaşını 100 ya da 110’a öteleyebiliriz. Aslında bu bir bakıma hastalığı tedavi etmekle eşdeğer.” değerlendirmesinde bulundular.
Beyindeki dopamin eksikliği sonucu, kontrol edilemez titremeler ve seğirmelerle kendini gösteren ve giderek ilerleyen hastalığın henüz bir tedavisi bulunmuyor. Dünyada 10 milyon Türkiye’de ise 100 binden fazla parkinson hastası bulunuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir